Sign in to follow this  
BLACHEFAN

Rondo Hatton Awards

Rondo Hatton Awards Nominations 2018  

2 members have voted

  1. 1. Which film would you see nominated for a Rondo Award?

    • Get Out (2017)
    • It (2017)
      0


22 posts in this topic

TCM Halloween 1999 Schedule

24 SUNDAY

8:00 PM Les Vampires (Episode 1) (1915)

8:35 PM Les Vampires (Episode 2) (1915)

8:50 PM Les Vampires (Episode 3) (1915)

9:30 PM Les Vampires (Episode 4) (1915)

10:00 PM Les Vampires (Episode 5) (1915)

10:40 PM Les Vampires (Episode 6) (1915)

12:00 AM Les Vampires (Episode 7) (1915)

12:45 AM Les Vampires (Episode 8) (1915)

2:00 AM Les Vampires (Episode 9) (1915)

2:50 AM Les Vampires (Episode 10) (1915)

4:00 AM Night of Dark Shadows (1971)

25 MONDAY

8:00 PM White Zombie (1932)

9:30 PM The Walking Dead (1936)

11:00 PM Mark of the Vampire (1935)

12:30 AM House of Dark Shadows (1970)

2:30 AM The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in my Neck (1967)

4:30 AM The Cabinet of Dr. Caligari (1919)

26 TUESDAY

8:00 PM The Birds (1963)

10:15 PM Cat People (1942)

11:30 PM The Leopard Man (1943)

12:45 AM The Son of Kong (1933)

2:00 AM The Devil Bat (1941)

3:15 AM The Curse of the Cat People (1944)

4:30 AM The Ape (1940)

27 WEDNESDAY

8:00 PM The Thing (From Another World) (1951)

9:30 PM Village of the Damned (1960)

11:00 PM It! The Terror From Beyond Space (1958)

12:30 AM Invasion of the Body Snatchers (1978)

2:30 AM The Creeping Unknown (1956)

4:00 AM Wild Wild Planet (1967)

28 THURSDAY

8:00 PM The Night of the Hunter (1955)

10:00 PM M (1931)

12:00 AM Diary Of A Madman (1963)

2:00 AM Night Must Fall (1937)

4:00 AM Tower of London (1962)

29 FRIDAY

8:00 PM The Devil Doll (1936)

9:30 PM Bedlam (1946)

11:00 PM Donovan's Brain (1953)

12:30 AM The Mask of Fu Manchu (1932)

2:00 AM The Testament of Dr. Mabuse (1933)

4:30 AM Doctor X (1932)

30 SATURDAY

7:00 PM Universal Horror (1998)

9:00 PM The Haunting (1963)

11:00 PM The Woman in White (1948)

1:00 AM Poltergeist (1982)

3:00 AM The Ghost Ship (1943)

4:30 AM The Return of Doctor X (1939)

31 SUNDAY

6:00 AM Scared to Death (1947)

7:15 AM Pharaoh's Curse (1957)

8:30 AM Kongo (1932)

10:00 AM Cat People (1942)

11:15 AM Strait-Jacket (1964)

1:00 PM Children of the Damned (1964)

2:30 PM Mystery of the Wax Museum (1933)

4:00 PM House of Wax (1953)

6:00 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

8:00 PM Freaks (1932)

9:15 PM Mad Love (1935)

10:30 PM The Beast With Five Fingers (1946)

12:00 AM The Phantom of the Opera (1925)

2:00 AM The Monster (1925)

4:00 AM The Picture of Dorian Gray (1945)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2001 Schedule

3 WEDNESDAY

8:00 PM The Body Snatcher (1945)

9:30 PM Isle Of The Dead (1945)

11:00 PM The Mask of Fu Manchu (1932)

12:30 AM The Walking Dead (1936)

2:00 AM The Ape (1940)

10 WEDNESDAY

8:00 PM Lon Chaney: A Thousand Faces (2000)

9:30 PM Lon Chaney: A Thousand Faces (2000)

11:30 PM The Monster (1925)

1:00 AM The Unknown (1927)

2:00 AM West of Zanzibar (1928)

17 WEDNESDAY

8:00 PM White Zombie (1932)

9:30 PM Mark Of The Vampire (1935)

11:00 PM The Devil Bat (1941)

12:30 AM Scared To Death (1947)

2:00 AM The Mysterious Mr. Wong (1935)

3:30 AM The Gorilla (1939)

24 WEDNESDAY

8:00 PM Diary Of A Madman (1963)

10:00 PM Twice-Told Tales (1963)

12:15 AM House Of Wax (1953)

2:00 AM House On Haunted Hill (1959)

3:30 AM Tower Of London (1962)

31 WEDNESDAY

6:00 AM Gaslight (1944)

8:00 AM The Two Mrs. Carrolls (1947)

10:00 AM Stage Fright (1950)

12:00 PM The Mystery of the Wax Museum (1933)

1:30 PM I Married A Witch (1942)

3:00 PM King Kong (1933)

5:00 PM Son Of Kong (1933)

6:30 PM The Thing (From Another World) (1951)

9:30 PM Nosferatu (1922)

11:00 PM The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in my Neck (1967)

1:00 AM House of Dark Shadows (1970)

3:00 AM The Vampire (1957)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2002 Schedule

3 THURSDAY

8:00 PM The Spiral Staircase (1945)

9:30 PM The Haunting (1963)

11:30 PM The Hound of the Baskervilles (1959)

1:00 AM The Woman in White (1948)

3:00 AM House of Dark Shadows (1970)

4:45 AM Night of Dark Shadows (1971)

10 THURSDAY

8:00 PM Cat People (1942)

9:15 PM The Leopard Man (1943)

10:30 PM The Seventh Victim (1943)

11:45 AM The Ghost Ship (1943)

1:00 AM The Curse of the Cat People (1944)

2:15 AM Isle of the Dead (1945)

3:30 AM Bedlam (1946)

5:00 AM The Invisible Menace (1938)

17 THURSDAY

8:00 PM Freaks (1932)

9:30 PM The Picture of Dorian Gray (1945)

11:30 PM The Unknown (1927)

12:30 AM The Nanny (1965)

2:30 AM The Mask of Fu Manchu (1932)

3:45 AM White Zombie (1932)

5:00 AM The Mysterious Doctor (1943)

24 THURSDAY

8:00 PM Audrey Rose (1977)

10:00 PM Poltergeist (1982)

12:00 AM Village of the Damned (1960)

1:30 AM The Exorcist (1973)

4:00 AM Children of the Damned (1964)

31 THURSDAY

9:00 PM Mark of the Vampire (1935)

10:15 PM Vampyr - Der Traum des Allen Grey (1932)

11:30 PM Nosferatu (1922)

1:00 AM Isle of the Dead (1945)

2:15 AM The Vampire (1957)

3:30 AM The Fearless Vampire Killers or: Pardon Me, But Your Teeth Are in my Neck (1967)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2003 Schedule

5 SUNDAY

8:00 PM The Mummy (1959)

9:30 PM The Curse of Frankenstein (1957)

11:00 PM The Mysterious Doctor (1943)

12:00 AM The Phantom of the Opera (1925)

2:00 AM Freaks (1932)

3:15 AM Mad Love (1935)

4:30 AM The Mystery of the Wax Museum (1933)

7 TUESDAY

8:00 PM The Mummy (1932)

9:15 PM The Walking Dead (1936)

10:30 PM Frankenstein (1931)

11:45 PM Bride of Frankenstein (1935)

1:15 PM Son of Frankenstein (1939)

3:00 AM Bedlam (1946)

4:30 AM The Ghost Ship (1943)

12 SUNDAY 

8:00 PM Horror of Dracula (1958)

9:30 PM Dracula, Prince of Darkness (1966)

11:00 PM Mark of the Vampire (1935)

12:15 AM Nosferatu (1922)

2:00 AM Dracula (1931)

3:30 AM House of Dark Shadows (1970)

19 SUNDAY

8:00 PM The Reptile (1966)

10:00 PM The Plague of the Zombies (1966)

12:00 AM The Unknown (1927)

1:00 AM The Hunchback of Notre Dame (1939)

3:00 AM The Seventh Victim (1943)

4:30 AM Children of the Damned (1964)

26 SUNDAY

7:00 PM The Devil's Bride (1968)

9:00 PM The Devil's Own (1966)

11:00 PM The Eyes of the Mummy (1918)

12:15 AM I Walked with a Zombie (1943)

1:30 AM Cat People (1942)

2:45 AM The Curse of the Cat People (1944)

4:00 AM The Case of the Black Cat (1936)

31 FRIDAY

6:30 AM Cry Wolf (1947)

8:00 AM The Woman in White (1948)

10:00 AM Night Must Fall (1937)

12:00 PM A Kiss Before Dying (1956)

2:00 PM The Lady Vanishes (1938)

4:00 PM Strangers on a Train (1951)

6:00 PM Dial M for Murder (1954)

8:00 PM Frankenstein (1931)

9:30 PM Bride of Frankenstein (1935)

11:00 PM Son of Frankenstein (1939)

1:00 AM Frankenstein Must Be Destroyed! (1969)

3:00 AM M (1931)

5:00 AM The Return of Doctor X (1939)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2004 Schedule

3 SUNDAY

8:30 PM Village of the Damned (1960)

10:00 PM Children of the Damned (1964)

10 SUNDAY

8:15 PM The Devil Bat (1941)

9:30 PM Jaws (1975)

17 SUNDAY

7:30 PM The Blob (1958)

9:00 PM Earth vs. The Flying Saucers (1956)

24 SUNDAY

9:00 PM The Raven (1935)

10:15 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)

12:00 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920)

2:00 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

4:00 AM Mad Love (1935)

31 SUNDAY

6:00 AM The Unholy Night (1929)

8:00 AM I Walked with A Zombie (1943)

10:00 AM You'll Find Out (1940)

12:00 PM The Creature from the Black Lagoon (1954)

1:30 PM Wait Until Dark (1967)

3:30 PM The Bad Seed (1956)

6:00 PM Spellbound (1945)

8:30 PM House on Haunted Hill (1959)

10:00 PM The Haunting (1963)

12:00 AM The Phantom of the Opera (1925)

1:45 AM The Picture of the Dorian Gray (1945)

3:45 AM The Hunchback of Notre Dame (1939)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2005 Schedule

24 MONDAY

9:00 PM Vertigo (1958)

11:30 PM Psycho (1960)

1:30 AM Spellbound (1945)

3:30 AM Marnie (1964)

25 TUESDAY

8:00 PM To Catch a Thief (1955)

10:00 PM Notorious (1946)

12:00 AM Rebecca (1940)

2:15 AM Suspicion (1941)

26 WEDNESDAY

8:00 PM Jamaica Inn (1939)

10:00 PM Blackmail (1929)

11:30 PM Murder! (1930)

1:15 AM Number Seventeen (1932)

2:30 AM Juno and the Peacock (1930)

4:15 AM The Skin Game (1931)

27 THURSDAY

8:00 PM The Man Who Knew Too Much (1956)

10:15 PM The Man Who Knew Too Much (1934)

12:00 AM Torn Curtain (1966)

2:15 AM Sabatoge (1936)

5:00 AM The Lady Vanishes (1938)

28 FRIDAY

8:00 PM Shadow of a Doubt (1943)

10:30 PM Strangers on a Train (1951)

12:30 AM Rope! (1948)

2:00 AM Aventure Malgache (1944)

2:45 AM Bon Voyage (1944)

3:15 AM Frenzy (1972)

5:15 AM Family Plot (1976)

29 SATURDAY

8:00 PM North by Northwest (1959)

10:30 PM Saboteur (1942)

12:30 AM The Wrong Man (1956)

2:30 AM Young and Innocent (1937)

30 SUNDAY

6:00 PM North by Northwest (1959)

8:30 PM Rear Window (1954)

10:30 PM The Birds (1963)

12:45 AM The Lodger (1926)

2:30 AM The Trouble with Harry (1955)

4:15 AM Mr. and Mrs. Smith (1941)

31 MONDAY

6:00 AM Nosferatu (1922)

7:30 AM The Vampire Bat (1933)

8:45 AM White Zombie (1932)

10:15 AM Mad Love (1935)

11:30 AM Cat People (1942)

1:00 PM Invasion of the Body Snatchers (1956)

2:30 PM Village of the Damned (1960)

4:00 PM The Birds (1963)

6:00 PM Psycho (1960)

8:00 PM Poltergeist (1982)

10:00 PM The Uninvited (1944)

12:00 AM The Haunting (1963)

2:00 AM Horror Castle (1963)

3:30 AM The Castle of the Living Dead (1964)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2006 Schedule

6 FRIDAY

8:00 PM Dr. Cyclops (1940)

9:30 PM Murders in the Rue Morgue (1932)

10:45 PM The Devil Bat (1940)

12:00 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

2:00 AM Doctor X (1932)

3:30 AM The Return of Doctor X (1939)

4:45 AM Mad Love (1935)

13 FRIDAY

8:00 PM The Uninvited (1944)

10:00 PM The Haunting (1963)

12:00 AM Poltergeist (1982)

2:00 AM Plan 9 From Outer Space (1959)

3:30 AM Bride of the Monster (1955)

4:45 AM The Old Dark House (1932)

20 FRIDAY

8:00 PM Mark of the Vampire (1935)

9:15 PM The Return of the Vampire (1944)

10:30 PM Vampyr - Der Traum des Allan Grey (1932)

12:00 AM House of Dark Shadows (1970)

27 FRIDAY

8:00 PM White Zombie (1932)

9:15 PM I Walked with A Zombie (1943)

10:30 PM The Walking Dead (1936)

11:45 PM Creature with the Atom Brain (1955)

1:00 AM The Mysterious Doctor (1943)

2:00 AM Night of the Living Dead (1968)

3:45 AM The Crazies (1973)

31 TUESDAY

6:00 AM Freaks (1932)

7:15 AM The Devil Doll (1936)

8:45 AM Cat People (1942)

10:00 AM The Leopard Man (1943)

11:15 AM Isle of the Dead (1945)

12:30 PM Bedlam (1946)

2:00 PM Doctor X (1932)

3:30 PM The Mystery of the Wax Museum (1933)

5:00 PM Mad Love (1935)

6:30 PM The Beast with Five Fingers (1946)

8:00 PM The Masque of the Red Death (1964)

9:45 PM House of Usher (1960)

11:15 PM The Abominable Dr. Phibes (1971)

1:00 AM Diary of a Madman (1963)

2:45 AM Village of the Damned (1960)

4:15 AM Children of the Damned (1964)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2007 Schedule

5 FRIDAY

8:00 PM Curse of the Demon (1958)

9:45 PM Cat People (1942)

11:00 PM I Walked with A Zombie (1943)

12:15 AM The Leopard Man (1943)

12 FRIDAY

8:00 PM Homicidal (1961)

9:30 PM Strait-Jacket (1964)

11:15 PM 13 Ghosts (1960)

12:45 AM The Tingler (1959)

19 FRIDAY

8:00 PM Mark of the Vampire (1935)

9:15 PM Freaks (1932)

10:30 PM The Devil Doll (1936)

12:00 AM London After Midnight (1927)

1:00 AM The Unknown (1927)

26 FRIDAY

8:00 PM A Bucket of Blood (1959)

9:15 PM Creature from the Haunted Sea (1961)

10:30 PM The Pit and the Pendulum (1961)

12:00 AM The Terror (1963)

31 WEDNESDAY

6:00 AM The Devil Bat (1940)

7:30 AM The Curse of the Mummy's Tomb (1964)

9:00 AM Bride of the Monster (1955)

10:30 AM The Revenge of Frankenstein (1958)

12:15 PM Cry of the Werewolf (1944)

1:30 PM The Werewolf (1956)

3:00 PM The Mystery of the Wax Museum (1933)

4:30 PM House of Usher (1960)

6:00 PM The Haunting (1963)

8:00 PM Bedlam (1946)

9:30 PM The Invisible Ray (1936)

11:00 PM The Body Snatcher (1945)

12:30 AM The Old Dark House (1932)

2:00 AM Die, Monster, Die! (1965)

3:30 AM The Walking Dead (1936)

4:45 AM Isle of the Dead (1945)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2008 Schedule

30 THURSDAY

6:15 AM Mad Love (1935)

7:30 AM The Beast with Five Fingers (1946)

9:00 AM I Walked with a Zombie (1943)

10:15 AM Curse of the Demon (1958)

12:00 PM The Gorgon (1964)

1:30 PM Mr. Sardonicus (1961)

3:15 PM The Tomb of Ligeia (1964)

5:00 PM The Tingler (1959)

6:30 PM House of Usher (1960)

8:00 PM Dead of Night (1945)

10:00 PM Torture Garden (1967)

11:45 PM Twice-Told Tales (1963)

2:00 AM Kwaidan (1964)

4:45 AM Spirits of the Dead (1969)

31 FRIDAY

7:00 AM The Tell-Tale Heart (1942)

7:30 AM Cat People (1942)

9:00 AM Freaks (1932)

10:15 AM The Devil Doll (1936)

11:45 AM Mark of the Vampire (1935)

1:00 PM The Devil Bat (1940)

2:15 PM White Zombie (1932)

3:30 PM The Body Snatcher (1945)

5:00 PM Bedlam (1946)

6:30 PM The Ghoul (1933)

8:00 PM The Haunted Palace (1963)

9:30 PM Die, Monster, Die! (1965)

11:00 PM The Shuttered Room (1966)

12:45 AM The Dunwich Horror (1970)

2:30 AM Blood Feast (1963)

3:45 AM Two Thousand Maniacs! (1964)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2009 Schedule

30 FRIDAY

7:15 AM The Mask of Fu Manchu (1932)

8:30 AM The Ghoul (1933)

10:00 AM The Black Room (1935)

11:15 AM The Walking Dead (1936)

12:30 PM The Man They Could Not Hang (1939)

1:45 PM The Man with Nine Lives (1940)

3:00 PM Before I Hang (1940)

4:15 PM The Ape (1940)

5:30 PM The Devil Commands (1941)

6:45 PM Isle of the Dead (1945)

8:00 PM Gaslight (1944)

10:00 PM Night Must Fall (1937)

12:00 AM Psycho (1960)

2:00 AM Zaat (1971)

3:45 AM Swamp Thing (1982)

31 SATURDAY

6:00 AM The Woman in White (1948)

8:00 AM Dead of Night (1945)

10:00 AM The Haunting (1963)

12:00 PM The Abominable Dr. Phibes (1971)

1:45 PM Diary of a Madman (1963)

3:30 PM Martin Scorcese Presents: Val Lewton: The Man in the Shadows (2007)

5:00 PM Cat People (1942)

6:30 PM The Curse of the Cat People (1944)

8:00 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

10:00 PM Murders in the Zoo (1933)

11:15 PM The Body Snatcher (1945)

12:45 AM Circus of Horrors (1960)

2:00 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)

3:45 AM The Son of Dr. Jekyll (1951)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2010 Schedule

1 FRIDAY

8:00 PM Horror of Dracula (1958)

9:30 PM The Brides of Dracula (1960)

11:00 PM Dracula, Prince of Darkness (1966)

12:45 AM Dracula Has Risen From the Grave (1969)

2:30 AM Psychomania (1973)

4:00 AM Daughters of Satan (1972)

8 FRIDAY

8:00 PM The Plague of the Zombies (1966)

9:45 PM The Devil's Bride (1968)

11:30 PM The Reptile (1966)

1:15 AM The Gorgon (1964)

2:45 AM Let's Kill Uncle (1966)

4:30 AM Thirteen Frightened Girls (1963)

15 FRIDAY

8:00 PM The Mummy (1959)

9:45 PM The Curse of the Mummy's Tomb (1964)

11:15 PM The Mummy's Shroud (1967)

1:00 AM Blood From the Mummy's Tomb (1971)

22 FRIDAY

8:00 PM X the Unknown (1956)

9:30 PM Five Million Years to Earth (1968)

11:15 PM These are the Damned (1963)

1:00 AM The Stranglers of Bombay (1960)

2:30 AM The Boogens (1982)

4:15 AM Night of the Lepus (1972)

29 FRIDAY

6:00 AM Doctor X (1932)

7:30 AM The Mystery of the Wax Museum (1933)

9:00 AM The Vampire Bat (1933)

10:15 AM The Ape (1940)

11:30 AM Isle of the Dead (1945)

12:43 PM Black Cats and Broomsticks (1955)

1:00 PM The Corpse Vanishes (1942)

2:15 PM The Devil Bat (1940)

3:30 PM White Zombie (1932)

4:45 PM I Walked with a Zombie (1943)

6:00 PM Curse of the Demon (1958)

7:37 PM The Magician's Daughter (1938)

8:00 PM The Curse of Frankenstein (1957)

9:30 PM The Revenge of Frankenstein (1958)

11:15 PM Frankenstein Created Woman (1966)

1:00 AM Frankenstein Must Be Destroyed! (1969)

30 SATURDAY

6:15 AM The Devil Commands (1941)

7:30 AM The Ghoul (1933)

9:03 AM Magic on a Stick (1946)

9:15 AM The Walking Dead (1936)

10:30 AM The Bowery Boys Meet the Monsters (1954)

11:45 AM The Old Dark House (1963)

1:30 PM 13 Ghosts (1960)

3:00 PM Homicidal (1961)

4:30 PM Mr. Sardonicus (1961)

6:15 PM Strait-Jacket (1964)

8:00 PM The Hunchback of Notre Dame (1939)

10:15 PM Whatever Happened to Baby Jane? (1962)

12:45 AM Mad Love (1935)

2:00 AM Cat People (1942)

3:30 AM Martin Scorsese Presents: Val Lewton: The Man in the Shadows (2007)

4:48 AM Dark Magic (1939)

5:00 AM The Leopard Man (1943) 

31 SUNDAY

6:15 AM Freaks (1932)

7:45 AM Mark of the Vampire (1935)

9:00 AM The Devil Doll (1936)

10:30 AM The Terror (1963)

12:15 PM A Bucket of Blood (1959)

1:30 PM Tower of London (1962)

3:00 PM The Tingler (1959)

4:30 PM The Mad Magician (1954)

6:15 PM House of Wax (1953)

8:00 PM House on Haunted Hill (1959)

9:30 PM The Haunting (1963)

11:30 PM Poltergeist (1982)

1:30 AM The Phantom of the Opera (1925)

3:15 AM A Quiet Place in the Country (1969)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2011 Schedule

3 MONDAY

8:00 PM TCM Night at the Movies: The Horrors of Stephen King (2011)

9:00 PM Frankenstein (1931)

10:15 PM Freaks (1932)

11:30 PM TCM Night at the Movies:The Horrors of Stephen King (2011)

12:30 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932) 

2:15 AM Mark of the Vampire (1935)

3:30 AM The Cabinet of Dr. Caligari (1919)

4:45 AM Nosferatu (1922)

10 MONDAY

8:00 PM The Wolf Man (1941)

9:15 PM The Uninvited (1944)

11:00 PM Dead of Night (1945)

1:00 AM I Walked with a Zombie (1943)

2:15 AM Cat People (1942)

3:45 AM The Curse of the Cat People (1944)

5:00 AM The Devil Bat (1940)

17 MONDAY 

8:00 PM Horror of Dracula (1958)

9:30 PM House on Haunted Hill (1959)

11:00 PM The Tingler (1959)

12:30 AM House of Wax (1953)

2:15 AM Curse of the Demon (1958)

4:00 AM TCM Night at the Movies: The Horrors of Stephen King (2011)

5:00 AM A Bucket of Blood (1959)

24 MONDAY

8:00 PM Carnival of Souls (1962)

9:30 PM TCM Night at the Movies: The Horrors of Stephen King (2011)

10:30 PM Dementia 13 (1963)

12:00 AM Strait-Jacket (1964)

1:45 AM Pit and the Pendulum (1961)

3:15 AM The Masque of the Red Death (1964)

5:00 AM The Devil's Bride (1968)

31 MONDAY

8:00 PM Village of the Damned (1960)

9:30 PM Night of the Living Dead (1968)

11:15 PM TCM Night at the Movies: The Horrors of Stephen King (2011)

12:15 AM The Innocents (1961)

2:00 AM The Haunting (1963)

4:00 AM Repulsion (1965)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2012 Schedule

3 WEDNESDAY

8:00 PM The Mystery of the Wax Museum (1933)

9:30 PM Doctor X (1932)

11:00 PM Mark of the Vampire (1935)

12:15 AM House of Dracula (1945)

1:30 AM Zombies of Mora Tau (1957)

2:45 AM Night of the Living Dead (1968)

4:30 AM I Walked with a Zombie (1943)

10 WEDNESDAY

8:00 PM The Haunting (1963)

10:00 PM The Uninvited (1944)

12:00 AM House on Haunted Hill (1959)

1:30 AM Dead of Night (1945)

3:30 AM The Innocents (1961)

5:15 AM 13 Ghosts (1960)

17 WEDNESDAY

8:00 PM Horror of Dracula (1958)

9:30 PM The Curse of Frankenstein (1957)

11:00 PM The Mummy (1959)

12:45 AM The Gorgon (1964)

2:15 AM The Devil's Bride (1968)

4:00 AM The Plague of the Zombies (1966)

24 WEDNESDAY

8:00 PM The Raven (1963)

9:45 PM Murders in the Rue Morgue (1932)

11:00 PM The Black Cat (1934)

12:30 AM The Fall of the House of Usher (1949)

1:45 AM The Tell-Tale Heart (1941)

2:15 AM Spirits of the Dead (1969)

4:30 AM Dead Men Walk (1943)

31 WEDNESDAY

6:30 AM London After Midnight (1927)

7:30 AM The Ghoul (1933)

9:00 AM House of Dark Shadows (1970)

11:00 AM Repulsion (1965)

1:00 PM Dementia 13 (1963)

2:30 PM The Last Man on Earth (1964)

4:00 PM The Devil Bat (1940)

5:15 PM White Zombie (1932)

6:30 PM The Body Snatcher (1945)

8:00 PM Frankenstein (1931)

9:30 PM Son of Frankenstein (1939)

11:15 PM The Wolf Man (1941)

12:30 AM The Mummy (1932)

2:00 AM The Mummy's Hand (1940)

3:15 AM Island of Lost Souls (1932)

4:30 AM The Invisible Man (1933)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2013 Schedule

4 FRIDAY

8:00 PM Carnival of Souls (1962)

9:30 PM Night of the Living Dead (1968)

11:15 PM The Testament of Dr. Mabuse (1933)

1:30 AM Bride of Frankenstein (1935)

3:00 AM Frankenstein Created Woman (1967)

4:45 AM The Wasp Woman (1959)

11 FRIDAY

8:00 PM Horror of Dracula (1958)

9:30 PM Isle of the Dead (1945)

11:00 PM Dead of Night (1945)

1:00 AM The Haunting (1963)

3:00 AM The House of Seven Corpses (1974)

4:30 AM Horror Castle (1963)

18 FRIDAY 

8:00 PM Burn, Witch, Burn (1962)

9:45 PM The Tomb of Ligeia (1964)

11:15 PM The Seventh Victim (1943)

12:30 AM Curse of the Demon (1958)

2:15 AM I Walked with a Zombie (1943)

3:30 AM The Leopard Man (1943)

25 FRIDAY

8:00 PM A Bucket of Blood (1959)

9:15 PM Dementia 13 (1963)

10:45 PM Whatever Happened to Baby Jane? (1962)

1:15 AM Sisters (1973)

3:00 AM Spider Baby (1964)

4:30 AM Village of the Damned (1960)

31 THURSDAY

6:00 AM The Curse of Frankenstein (1957)

7:30 AM The Mummy (1959)

9:00 AM Horror Castle (1963)

10:30 AM The Castle of the Living Dead (1964)

12:15 PM Dracula, Prince of Darkness (1966)

1:45 PM The Devil's Bride (1968)

3:45 PM Dracula Has Risen From the Grave (1969)

5:30 PM Horror Express (1972)

8:00 PM Pit and the Pendulum (1961)

9:30 PM The Haunted Palace (1963)

11:15 PM The Masque of the Red Death (1964)

1:00 AM The Abominable Dr. Phibes (1971)

2:45 AM Twice-Told Tales (1963)

5:00 AM The Tomb of Ligeia (1964)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2014 Schedule

2 THURSDAY

8:00 PM Topper (1937)

9:41 PM That's the Spirit (1933)

10:00 PM The Time of their Lives (1946)

11:30 PM The Canterville Ghost (1944)

1:15 AM A Place of One's Own (1945)

3:00 AM The Cockeyed Miracle (1946)

4:30 AM Beyond Tomorrow (1940)

9 THURSDAY

8:00 PM Portrait of Jennie (1948)

9:45 PM The Ghost and Mrs. Muir (1947)

11:45 AM Pandora and the Flying Dutchman (1951)

2:00 AM A Guy Named Joe (1943)

4:15 AM The Ghost of Yotsuya (1959)

16 THURSDAY

8:00 PM The Ghost Breakers (1940)

9:30 PM The Old Dark House (1963)

11:15 PM The Smiling Ghost (1941)

12:45 AM The Ghost Goes West (1936)

2:15 AM Ghost Chasers (1951)

3:30 AM Spook Busters (1946)

4:45 AM Gildersleeve's Ghost (1944)

23 THURSDAY

8:00 PM The Innocents (1961)

10:00 PM The Uninvited (1944)

12:00 AM The Woman in White (1948)

2:00 AM Night of Dark Shadows (1970)

4:00 AM The Others (2001)

30 THURSDAY

8:00 PM House on Haunted Hill (1959)

9:19 PM Black Cats and Broomsticks (1955)

9:30 PM The Legend of Hell House (1973)

11:15 PM 13 Ghosts (1960)

1:00 AM The Haunting (1963)

3:00 AM Burnt Offerings (1976)

31 FRIDAY

6:00 AM London After Midnight (1927)

7:00 AM Mark of the Vampire (1935)

8:15 AM The Devil-Doll (1936)

9:45 AM I Walked with a Zombie (1943)

11:00 AM Cat People (1942)

12:15 PM The Tingler (1959)

1:45 PM Spine Tingler! The William Castle Story (2007)

3:15 PM Dementia 13 (1963)

4:45 PM Carnival of Souls (1962)

6:15 PM Repulsion (1965)

8:00 PM Night of the Living Dead (1968)

10:00 PM Curse of the Demon (1958)

11:45 PM House of Wax (1953)

1:30 AM Poltergeist (1982)

3:30 AM Strait-Jacket (1964)

5:15 AM Eyes Without A Face (1960)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2015 Schedule

2 FRIDAY

8:00 PM Two on a Guillotine (1965)

10:00 PM House on Haunted Hill (1959)

11:30 PM The Haunting (1963)

1:30 AM The House of Seven Corpses (1974)

3:30 AM House of Dark Shadows (1970)

9 FRIDAY

8:00 PM Mad Love (1935)

9:30 PM The Beast with Five Fingers (1946)

11:15 PM Hands of a Stranger (1962)

1:00 AM The Brain that Wouldn't Die (1962)

2:30 AM Corruption (1967)

4:15 AM Eyes Without A Face (1960)

16 FRIDAY

8:00 PM The Nanny (1965)

9:45 PM The Bad Seed (1956)

12:00 AM Children of the Damned (1964)

1:45 AM Village of the Damned (1960)

3:15 AM The Curse of the Cat People (1944)

23 FRIDAY

8:00 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

10:30 PM The Hunchback of Notre Dame (1939)

12:45 AM The Fall of the House of Usher (1949)

2:00 AM The Picture of Dorian Gray (1945)

4:00 AM The Curse of Frankenstein (1957)

30 FRIDAY

8:00 PM Cat People (1942)

9:30 PM Martin Scorsese Presents: Val Lewton: The Man in the Shadows (2007)

11:00 PM The Seventh Victim (1943)

12:15 AM The Leopard Man (1943)

1:30 AM The Ghost Ship (1943)

2:45 AM The Body Snatcher (1945)

4:15 AM Isle of the Dead (1945)

5:30 AM Bedlam (1946)

31 SATURDAY

7:00 AM Doctor X (1932)

8:30 AM White Zombie (1932)

9:45 AM Dementia 13 (1963)

11:15 AM The Fearless Vampire Killers (1967)

1:15 PM Homicidal (1961)

3:00 PM The Tingler (1959)

4:30 PM House of Wax (1953)

6:15 PM The Devil's Bride (1968)

8:00 PM The Picture of Dorian Gray (1945)

10:00 PM Curse of the Demon (1958)

11:30 PM Dead of Night (1945)

1:30 AM Mark of the Vampire (1935)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2016 Schedule

7 FRIDAY

8:00 PM Nosferatu (1922)

9:45 PM The Cabinet of Dr. Caligari (1920)

11:15 PM Unholy Three (1925)

1:00 AM The Phantom of the Opera (1925)

2:36 AM Black Cats and Broomsticks (1955)

2:45 AM Haxan: Witchcraft Through the Ages (1922)

14 FRIDAY

8:00 PM The Cat and the Canary (1939)

9:30 PM The Fearless Vampire Killers (1967)

11:30 PM Little Shop of Horrors (1960)

1:00 AM Young Frankenstein (1974)

3:00 AM Hillbilly's in a Haunted House (1967)

4:30 AM Spooks Run Wild (1941)

5:45 AM Ghosts on the Loose (1943)

21 FRIDAY

8:00 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941)

10:00 PM Eyes Without A Face (1960)

11:45 PM The Body Snatcher (1945)

1:15 AM Phantom of the Rue Morgue (1954)

2:45 AM Macabre (1958)

4:00 AM The Corpse Vanishes (1942)

5:15 AM The Brain That Wouldn't Die (1962)

28 FRIDAY

8:00 PM Dracula (1931)

9:30 PM The Mummy (1932)

11:00 PM The Invisible Man (1933)

12:15 AM The Wolf Man (1941)

1:30 AM The Black Cat (1934)

2:45 AM The Uninvited (1944)

4:30 AM Island of Lost Souls (1932)

31 MONDAY

6:00 AM Mark of the Vampire (1935)

7:15 AM Cat People (1942)

8:30 AM I Walked with a Zombie (1943)

9:45 AM Dementia 13 (1963)

11:15 AM House of Wax (1953)

12:45 PM Black Sabbath (1963)

2:30 PM Dead of Night (1945)

4:30 PM House on Haunted Hill (1959)

6:00 PM The Haunting (1963)

8:00 PM The Devil's Bride (1968)

9:45 PM The Mummy (1959)

11:30 PM The Hound of the Baskervilles (1959)

1:15 AM Scream of Fear (1961)

2:45 AM The Two Faces of Dr. Jekyll (1961)

4:30 AM To the Devil, A Daughter (1976)

Share this post


Link to post
Share on other sites

TCM Halloween 2017 Schedule

3 TUESDAY

8:00 PM Frankenstein (1931)

9:30 PM Bride of Frankenstein (1935)

11:00 PM The Mummy (1932)

12:30 AM The Wolf Man (1941)

2:00 AM Island of Lost Souls (1932)

3:30 AM The Black Cat (1934)

4:45 AM The Invisible Man (1933)

10 TUESDAY

8:00 PM Cat People (1942)

9:30 PM The Body Snatcher (1945)

11:00 PM Martin Scorsese Presents: Val Lewton: The Man in the Shadows (2007)

12:30 AM I Walked with a Zombie (1943)

2:00 AM The Seventh Victim (1943)

3:30 AM Bedlam (1946)

5:00 AM The Leopard Man (1943)

17 TUESDAY

8:00 PM The Devil's Bride (1968)

9:45 PM The Curse of Frankenstein (1957)

11:15 PM The Mummy (1959)

1:00 AM The Curse of the Werewolf (1961)

2:45 AM The Plague of the Zombies (1966)

4:30 AM The Reptile (1966)

24 TUESDAY

8:00 PM The Innocents (1961)

10:00 PM Diary of a Madman (1963)

12:00 AM Curse of the Demon (1958)

2:00 AM Carnival of Souls (1962)

3:30 AM From Beyond the Grave (1973)

31 TUESDAY

8:45 AM White Zombie (1932)

10:00 AM Mad Love (1935)

11:30 AM Dementia 13 (1963)

1:00 PM 13 Ghosts (1960)

2:30 PM The Fearless Vampire Killers (1967)

4:30 PM House of Wax (1953)

6:00 PM Poltergeist (1982)

8:00 PM The Old Dark House (1932)

9:30 PM The Haunting (1963)

11:30 PM House on Haunted Hill (1959)

1:15 AM The Cat and the Canary (1939)

2:45 AM The Old Dark House (1963)

4:20 AM Black Cats and Broomsticks (1955)

4:30 AM The Bat (1959)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello guys, Sorry for the delay of the recent Rondo Hatton Award Winners, but I will submit the winners and nominees from this year's Rondo Awards in just a moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

BEST FILM OF 2017

  • THE SHAPE OF WATER (WINNER)
  • Runner-up: GET OUT
  • Honorable mentions: WONDER WOMAN, IT, BLADE RUNNER 2049

BEST TV PRESENTATION

  • STRANGER THINGS 2 (WINNER)
  • Runners-up: BLACK MIRROR, GAME OF THRONES
  • Honorable mentions: DOCTOR WHO, FEUD

BEST BLU-RAY/DVD

  • SUSPIRIA LIMITED EDITION (Synapse) (WINNER)
  • Runner-up: THE OLD DARK HOUSE (Cohen)
  • Honorable mentions: THE LOST WORLD (Flicker Alley); THE LODGER (1927; Criterion); RAWHEAD REX (Kino); CALTIKI: THE IMMORTAL MONSTER (Arrow)

BEST COLLECTION

  • THE PHANTASM COLLECTION (Well Go USA) (WINNER)
  • Runner-up: FRITZ LANG: THE SILENT FILMS (Kino)
  • Honorable mentions: GEORGE ROMERO: BETWEEN NIGHT AND DAWN (Arrow); PAUL NASCHY COLLECTION (Scream Factory)

BEST RESTORATION

  • SUSPIRIA LIMITED EDITION (Synapse) (WINNER)
  • Runner-up: THE OLD DARK HOUSE (Cohen)
  • Honorable mentions: THE LOST WORLD (Flicker Alley); ADVENTURES OF CAPTAIN MARVEL (Kino); CALTIKI (Arrow)

BEST COMMENTARY

  • DAVID DEL VALLE, DEREK BOTELHO (Suspiria) (WINNER)
  • Runner-up: TOM WEAVER, GARY RHODES, ROBERT KISS (Invisible Ghost); TIM LUCAS (Caltiki)
  • Honorable mention: ROD BURNETT, TROY GUINN (Naschy Collection)

BEST DVD EXTRA

  • A SIGH FROM THE DEPTHS: 40 YEARS OF SUSPIRIA, directed by Daniel Griffith (WINNER)
  • Honorable mentions: THE LOST WORLD (restoration of Ghost Slumber Mountain); THE OLD DARK HOUSE (interview with Sara Karloff); THE LODGER (Hitchcock talks to Truffaut); TALES FROM THE HOOD (Making of)

BEST INDEPENDENT FILM

  • THE DEVIL'S CANDY, directed by Sean Byrne (WINNER)
  • Runners-up: A GHOST STORY; Jovanka Vuckovic's XX
  • Honorable mentions: DEMON WITH THE ATOMIC BRAIN; THE LIMEHOUSE GOLEM; THESEUS AND THE MINOTAUR; I DON'T FEEL AT HOME IN THIS WORLD ANYMORE; FANTASMA; HG Lewis' BLOODMANIA

BEST SHORT FILM

  • KONG: STEEL IN LOVE, directed by Tom Woodruff Jr.
  • Honorable mentions: WHY IS THERE CARDBOARD IN DRACULA?; BURN; THE BLACK CAT; RAKKA; MASQUE OF THE RED DEATH

BEST DOCUMENTARY

  • MONSTER KIDS: THE IMPACT OF THINGS THAT GO BUMP IN THE NIGHT, directed by James-Michael Roddy (WINNER)
  • Runner-up: BATMAN AND BILL
  • Honorable mentions: YOU'RE SO COOL, BREWSTER: THE STORY OF FRIGHT NIGHT; WHO GOES THERE: IN SEARCH OF THE THING; KING COHEN; TO HELL AND BACK: THE KANE HODDER STORY

BOOK OF THE YEAR

  • THE ART OF HORROR MOVIES: An Illustrated History by Stephen Jones (WINNER)
  • Runners-up: RICCARDO FREDA: The Life and Works of a Born Filmmaker, by Roberto Curti; NOPE, NOTHING WRONG HERE: The Making of Cujo, by Lee Gambin; MONSTER SQUAD: Celebrating the Creators Behind Cinema's Most Memorable Creatures, by Heather A. Wixson; A WEREWOLF REMEMBERS, by Frank Dello Strito
  • Honorable mentions: ISHIRO HONDA, by Steve Ryfle and Ed Godziszewski; UNIVERSAL TERRORS, by Tom Weaver, David Schecter, Robert J. Kiss, and Steve Kronenberg; MICHAEL CURTIZ, by Alan K. Rode; ARE YOU IN THE HOUSE ALONE: A TV Movie Compendium, by Amanda Reyes

BEST MAGAZINE (Classic)

  • SCARY MONSTERS (WINNER)
  • Runners-up: LITTLE SHOPPE OF HORRORS, FAMOUS MONSTERS
  • Honorable mentions: VIDEO WATCHDOG, CLASSIC MONSTERS OF THE MOVIES, SCREEM, DIABOLIQUE, FILMFAX, MONSTERBASH; G-FAN

BEST MAGAZINE (modern)

  • RUE MORGUE (WINNER)
  • Runner-up: HORRORHOUND
  • Honorable mention: SCREAM

BEST ARTICLE

  • 'The Epic Untold Saga Behind Frankenstein: The True Story,' by Sam Irvin, LITTLE SHOPPE OF HORRORS #38. (WINNER)
  • Runners-up: 'Robert Bloch: The Clown at Midnight,' by Steven Vertlieb, thunderchild.com; 'Boris Karloff: Host of NBC's Thriller,' by Robert J. Kiss, CLASSIC IMAGES #507.
  • Honorable mentions: 'Battle of the Monster Makers,' by Mark C. Glassy, SCARY MONSTERS #103; 'The Great and Secret Showman' by Sean Plummer, RUE MORGUE #176; 'The Future of Horror,' by Nathan Hanneman, HORRORHOUND #68; 'Caltiki, the Name Written in Tripe,' by Tim Lucas, SCREEM #33; 'Supernatural Folklore in the Japanese Ghost Film,' by Kat Ellinger, DIABOLIQUE #26; 'Less is More: The Need to Return to Generic Horror,' by Preston Fassel, HeardTell.com

BEST INTERVIEW (Award goes to interviewer)

  • The W.I.T.C.H. interviews by Andrea Subassati, RUE MORGUE #178 (WINNER)
  • Runners-up: Marie Wallace, by Rod Labbe, SCARY MONSTERS #104; Martin Landau by Mike Stein, FILMFAX #149
  • Honorable mentions: Adrienne Barbeau by Terry and Tiffany Dufoe, VIDEOSCOPE #103; Sissy Spacek by Lee Gambin, SCREAM #41; John Walsh (Harryhausen friend), by Adrian Smith, SCREEM #33; Kelli Maroney by Preston Fassel, CineDump.com

BEST COLUMN

  • The Doctor Is In-Sane, by Dr. Gangrene (SCARY MONSTERS) (WINNER)
  • Runner-up: It Came from Bowen's Basement, by John T. Bowen, RUE MORGUE
  • Honorable mentions: They Came from the Crypt, by Jon Kitley, HORRORHOUND; SHOT IN THE DARK, by Tim Lucas, DIABOLIQUE; Rondo Remembers, by Ron Adams, MONSTER BASH; Overlooked in Hollywood, by Laura Wagner, GOLDEN FILMS OF THE GOLDEN AGE

BEST COVER

  • SCARY MONSTERS #105 by Scott Jackson (WINNER)
  • Runners-up: LITTLE SHOPPE OF HORRORS #38 by Mark Maddox; CLASSIC MONSTERS OF THE MOVIES #9 by Daniel Horne
  • Honorable mentions: FAMOUS MONSTERS #289 by Terry Wolfinger; RUE MORGUE #178 by Sara Deck and Andrew Wright

 

Edited by BLACHEFAN

Share this post


Link to post
Share on other sites

BEST WEBSITE

  • birth.movies.death (WINNER)
  • Runners-up: Bloody Disgusting, Dread Central
  • Honorable mentions: Collinsport Historical Society; Video Watchblog; Daily Dead; Dr. Gangrene's Mad Blog

BEST MULTI-MEDIA SITE

  • TWILIGHT ZONE PODCAST (WINNER)
  • Runners-up: Blumhouse Shock Waves; Bloodbath and Beyond; Monster Kid Radio; Ray Harryhausen Podcast
  • Honorable mentions: Trailers From Hell; Damn Dirty Geeks; Count Gore De Vol's Creature Features; Homicidal Homemaker

BEST CONVENTION

  • MONSTER BASH (WINNER)
  • Runners-up: Monsterpalooza; HorrorHound Weekend
  • Honorable mention: Texas Frightmare

BEST LIVE EVENT

  • RAY HARRYHAUSEN'S MYTHICAL MENAGERIE, Science Museum Oklahoma (WINNER)
  • Runners-up: Blob Panic Re-Enactment (BlobFest); MST3K tour
  • Honorable mentions: Women in Horror Month; Frankenstein the True Story event (Creature Features, Burbank)

FAVORITE HORROR HOST

  • SVENGOOLIE (WINNER)
  • Runners-up: Elvira, Joe Bob Briggs
  • Honorable mentions: Dr. Gangrene, Penny Dreadful, Count Gore De Vol, Karlos Borloff, Bone Jangler, Lord Blood-Rah, Son of Ghoul

BEST HORROR COMIC BOOK

  • MY FAVORITE THING IS MONSTERS, by Emil Ferris (WINNER)
  • Runners-up: American Gods; Walking Dead; Haunted Horror; Lucio Fulci's Zombie

BEST CD

  • HAMMER HORROR: CLASSIC THEMES 1958-1974 (WINNER)
  • Runners-up: Bram Stoker's Dracula; Long Live the King; Audio Adventures of Big Dan Frater; Vault of Horror

INDIVIDUAL AWARDS

WRITER OF THE YEAR

Patrick McCray

Few people know the secrets of Collinsport more than Patrick McCray, a Dark Shadows expert whose contributions to the Dark Shadows Daybook keep horror's enduring scare opera alive for new generations. A writer who viewed 1,225 episodes in 45 days, he shares his obsession with Collinsport fans daily.

Runners-up: Jonathan Rigby, Gary Rhodes, Tom Weaver, Tim Lucas, Kit Ellinger, **** Coangelo, Frank Dello Stritto, Kim Newman

ARTIST OF THE YEAR

Mark Maddox

The dazzling artwork of Mark Maddox has become as familiar as the logos of our favorite monster magazines. Whether giving a vibrant vibe to Ghidrah or a somber take on Dracula, the Maddox touch is sure and steady. No wonder his work is nominated for several covers each year. 

Runners-up: Daniel Horne, Chantal Handley, Scott Jackson, Gary Pullin, Frank Dietz, Jason Edmiston, L.J. Dopp, Peter Von Sholly, George Chastain

LINDA MILLER AWARD FOR FAN ARTIST OF THE YEAR (In Memory of the late Linda Miller)

David G. Hardy

The art of David G. Hardy flows naturally, capturing the hearts and torments of our favorite monsters and supporting players. Whether casual sketches or full-throated portraits, Hardy's work is in the grand tradition of classic fantasy, propelled by an exuberance of spirit that keeps his horrors...alive.

Runners-up: John Sargent, Malcolm Gittins, Jeff Carlson, Jerrod Brown, Rob Costello.

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD

Sonny Vento of the Haunted Barn Movie Museum

Sonny Vento, now 87, appeared very briefly in 1953 as a longshoreman in THE BEAST FROM 20,000 FATHOMS, just before the Rhedosaur attacks. Vento helped his son, Joey, start the Haunted Barn Movie Museum in New York, which since 1968 has displayed monster props and shown movies to kids young and old. Says Joey: "When we do our Monstrous Movie Memories Show displays, we always do a tribute to dad." We at the Rondos are delighted to honor a Greatest Generation Monster Kid!

MONSTER KID OF THE YEAR

TIM LANZA

A vice president at the Cohen Media Group, Tim was the driving force behind the restoration of James Whale's OLD DARK HOUSE on Blu-Ray. Working his industry contacts for years, he finally got access to a Library of Congress copy for a 4K restoration. Classic horror fans now have the 1932 film as it was meant to have been seen. The Rondos are honored to select Tim Lanza as our Monster Kid of the Year.

THE MONSTER KID HALL OF FAME

JUNE FORAY

June Foray was quite literally the voice of several generations, the voice artist behind Rocky and Bullwinkle, Looney Tunes, Hanna-Barbera, Disney and scores of commercials and films. Passing away last year at the age of 99, her legacy lives on to the delight of our children and grandchildren.

CASSANDRA PETERSON

Taking the tradition of horror hosts to sexy and hilarious heights, Cassandra Peterson's Elvira character never forgot the dignity of the films she lampooned. For 30 years she's kept forgotten horror franchises alive. One of the genre's true pioneers.

GREG NICOTERO

In a world of suits and balance sheets, it's rare that someone who gets it takes charge of a horror franchise as important as THE WALKING DEAD. A trailblazing makeup and effects artist, Nicotero's deft directing touch keeps the show at the cutting edge of 21st Century storytelling. His work will be a guide for generations of filmmakers to come.

ROBERT TAYLOR

In a world of collectors, few can compare with Robert Taylor, whose rooms of show business memorabilia from the early 1900s to the fright films of the 50s is a living museum. With access to Forrest J. Ackerman's writings and Vincent Price artwork, Taylor is a master of ephemera that matters. In addition, his years of serving as Sara Karloff's aide de camp at conventions and elsewhere have kept icons available to fans and researchers. 

HARUO NAKAJIMA

For decades he was the anonymous man in the Godzilla suit, walking silently though miniature cities. It was hot in the suit, he said later, sometimes he was injured. But Haruo Nakajima never faltered as he kept Toho's monster franchise on schedule. Late in life fans learned his names and flocked to him at conventions. When he died at age 88, Nakajima knew that in his own way, he was a star. 

MIKE HILL

Mike Hill's lifelike sculpts of famous monsters can take your breath away. Full-size and detailed down to the tear on a teenage werewolf's pants leg, Hill's work reveals the humanity in even the fiercest of creatures. His work on the merman in THE SHAPE OF WATER shows his Hollywood influence has only just began.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

New Members:

Register Here

Learn more about the new message boards:

FAQ

Having problems?

Contact Us