Sign in to follow this  
BLACHEFAN

46th Annie Award Nominations

3 posts in this topic

On December 5, of this year the Annie Awards have announced the nominations for the ceremony next year. Below the topic title are the nominations for next year's Annie Awards.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED FEATURE:

Early Man

Aardman Animations                                                                                                    

Incredibles 2

Pixar Animation Studios                                                                                                

Isle of Dogs

Fox Searchlight Pictures/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures                            

Ralph Breaks the Internet

Walt Disney Animation Studios                                                                                     

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation                                                                                              

 

2. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED INDEPENDENT FEATURE:

Ce Magnifique Gâteau!

Beast Animation, Vivement Lundi!, Pedri Animation                                                        

MFKZ

Ankama/Studio 4°C                                                                                                   

Mirai

Studio Chizu                                                                                                             

Ruben Brandt, Collector

Hungarian National Film Fund                                                                                     

Tito and the Birds

Bits Productions, Split Studio                                                                                       

 

3. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED SPECIAL PRODUCTION:

Back to the Moon

Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios                                               

Mary Poppins Returns

Walt Disney Studios                                                                                                    

The Emperor's Newest Clothes

HBO/Starburns Industries                                                                                          

The Highway Rat

Magic Light Pictures                                                                                                  

 

4. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED SHORT SUBJECT:

Grandpa Walrus

Caïmans Productions                                                                                                                                               

Lost & Found

Wabi Sabi Studios                                                                                                                                                     

SOLAR WALK

Nørlum                                                                                                                                                                 

Untravel

Production: Film House Bas Čelik, Serbia Co-production: BFilm, Bratislava/Your Dreams Factory, Bratislava

Weekends

past lives productions                                                                                                                                             

 

5. ANNIE AWARD FOR BEST VIRTUAL REALITY PRODUCTION:

Age of Sail

Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures                                                                                                          

Battlescar

AtlasV                                                                                                                        

Crow: The Legend

Baobab Studios                                                                                                             

Mind Palace

Filmakademie Baden-Württemberg GmbH                                                                          

Moss

Polyarc                                                                                                                         

 

6. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST COMMERCIAL:

Goldfish at the Fair

Stoopid Buddy Stoodios                                                                                                 

Greenpeace 'There's a Rang-Tan in my Bedroom'

Passion Animation Studios                                                                                              

Grinch/40/Olympics Spot

Illumination                                                                                                                  

JD.com, 'Joy and Heron'

Passion Pictures                                                                                                               

The Fearless Are Here

Nexus Studios                                                                                                                 

 

7. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION FOR PRESCHOOL CHILDREN:

Ask the Storybots

JibJab Bros. Studios for Netflix                                                                                          

Dinotrux: Supercharged

Dreamworks Animation Television                                                                                     

Hey Duggee

Studio AKA                                                                                                                     

PJ Masks

Frog Box Entertainment One                                                                                              

Tumble Leaf

Amazon Studios and Bix Pix Entertainment                                                                      

 

8. ANNIE AWARD FOR BEST ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION FOR CHILDREN:

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

Kung Fu Panda: The Paws of Destiny

Dreamworks Animation Television                                                                                        

Little Big Awesome

Amazon Studios                                                                                                                     

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Nickelodeon Animation Studio                                                                                          

Tales of Arcadia: Trollhunters

Dreamworks Animation Television                                                                                   

 

9. ANNIE AWARD FOR BEST GENERAL AUDIENCE ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Big Mouth

Netflix                                                                                                                              

Bob's Burgers

20th Century FOX Television/Bento Box Entertainment                                                       

Bojack Horseman

Tornante Productions, LLC for Netflix                                                                                  

Human Kind Of

Cartuna, Facebook Watch                                                                                                

The Venture Bros.

Adult Swim/Titmouse, Inc.                                                                                                 

 

10. ANNIE AWARD FOR BEST STUDENT FILM:

A Blink of An Eye

Filmakademie Baden-Württemberg GmbH

Kiana Naghshineh                                                                                                            

Best Friend

GOBELINS, l'école de l'image

Nicholas OLIVIERI, Yi SHEN, Juliana DE LUCCA, Varun NAIR, David FELIU                        

FACING IT

THE NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL

Sam Gainsborough                                                                                                           

Hors Piste

École des Nouvelles Images

Léo BRUNEL, Loris CAVALIER, Camille JALABERT, Oscar MALLET                                      

Sister

California Institute of the Arts

Siqi Song                                                                                                                      

 

11. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR ANIMATED EFFECTS IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Dreamworks Theatre Presents Kung Fu Panda

Dreamworks Animation

Nominees: Zach Glynn, Shyh-Chyuan Huang, Michael Losure, K.C. Ong, Alex Timchenko    

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Nickelodeon Animation Studio

Nominee: Jeffrey Lai                                                                                                    

Supermansion

Stoopid Buddy Stoodios

Nominees: Mike Spitzmiller, Steve Gallant, Iain Collins, Daniel Craven, Lynda Rollins          

Tales of Arcadia: Trollhunters

Dreamworks Animation Television

Nominees: David M.V. Jones, Vincent Chou, Clare Yang                                                       

Watership Down

42/Biscuit Entertainment with Netflix

Nominees: Philip Child, Nilesh Sardesai                                                                          

 

12. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR ANIMATED EFFECTS IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Early Man

Aardman Animations

Nominees: Howard Jones, Dave Alex Riddett, Grant Hewlett, Pat Andrew, Elena Vitanza Chiarani

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Sony Pictures Animation

Nominees: Patrick Witting, Kiel Gnebba, Spencer Lueders, Joe Pepper, Sam Rickles           

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominees: Greg Gladstone, Tolga Göktekin, Jason Johnston, Eric Lacroix, Krzysztof Rost    

Next Gen

Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix

Nominees: So Ishigaki, Graham Wiebe                                                                          

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominees: Cesar Velazquez, Marie Tollec, Alexander Moaveni, Peter DeMund, Ian J. Cooney

 

13. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Age of Sail

Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

Nominee: Sikand Srinvas                                                                                              

Back to the Moon

Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

Nominee: Lucas Vigroux                                                                                                

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

Nominee: Scott Lewis                                                                                                    

Rapunzel's Tangled Adventure

Walt Disney Television Animation

Nominee: Juliane Martin                                                                                                   

Tumble Leaf

Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Nominee: Dan MacKenzie                                                                                              

 

14. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Early Man

Aardman Animations

Nominee: Laurie Sitzia                                                                                                     

Incredibles 2

Pixar Animation Studio

Nominee: Lance Fite                                                                                                       

Isle of Dogs

Fox Searchlight Pictures/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures

Nominee: Jason Stalman                                                                                                 

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominee: Vitor Vilela                                                                                                      

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominee: David Han                                                                                                    

 

15. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN A LIVE ACTION PRODUCTION:

Avengers: Infinity War

Marvel

Nominees: Paul Story, Sidney Kombo-Kintombo, Eteuai Tema, Jacob Luamanuvae-Su'a, Sam Sharplin

Christopher Robin

Walt Disney Pictures

Nominees: Arslan Elver, Laurent Laban, Kayn Garcia, Claire Blustin, Marc-André Coulombe 

Mary Poppins Returns

Walt Disney Pictures

Nominees: Chris Sauve, James Baxter, Sandro Cleuzo                                                     

Paddington 2

StudioCanal, Heyday Films, Marmalade Films Ltd

Nominees: Pablo Grillo, Laurent Laban, Kyle Dunlevy, Stuart Ellis, Liam Russell                  

The Nutcracker and the Four Realms

Walt Disney Pictures

Nominees: Richard Oey, Adrien Annesley, Allison Orr, Wei Lang Yap, Shan Hao                     

 

16. ANNIE AWARD FOR FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER ANIMATION IN A VIDEO GAME:

God of War

Santa Monica Studio

Nominees: Erica Pinto, Mehdi Yssef, Bruno Velazquez                                                        

GRIS

Nomada Studio

Nominees: Adrian Miguel, Adrian Garcia, Adrian Miguel                                                       

Marvel's Spider-Man

Insomniac Games

Nominee: Bobby Coddington                                                                                              

Moss

Polyarc

Nominee: Richard Lico                                                                                                  

Shadow of the Tomb Raider

Square Enix

Nominees: David Hubert, Jacob Gardner, Giovanni Spinelli, Marco Foglia, Jean-Philippe Chaurette

 

17. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER DESIGN IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Age of Sail

Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

Nominee: Bruno Mangyoku                                                                                             

Niko and the Sword of Light

Amazon Studios

Nominee: Jim Bryson                                                                                                    

Rapunzel's Tangled Adventure

Walt Disney Television Animation

Nominee: Amanda Jolly                                                                                                

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Dreamworks Animation Television

Nominee: Chris Mitchell                                                                                                 

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Dreamworks Animation Television

Nominee: Keiko Murayama                                                                                            

 

18. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR CHARACTER DESIGN IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Matt Nolte                                                                                                     

Mary Poppins Returns

Walt Disney Studios

Nominee: James Woods                                                                                                 

Next Gen

Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix

Nominee: Marceline Tanguay                                                                                         

Ralph Breaks the Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominee: Ami Thompson                                                                                               

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominee: Shiyoon Kim                                                                                                  

 

19. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR DIRECTING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Ask the Storybots

JibJab Bros. Studios for Netflix

Nominee: Evan Spiridellis                                                                                              

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Nominee: Eddie Trigueros                                                                                              

Niko and the Sword of Light

Amazon Studios

Nominee: Sung Jin Ahn                                                                                                 

SuperMansion

Stoopid Buddy Stoodios

Nominee: Nick Simotas                                                                                                  

Tales of Arcadia: 3Below

Dreamworks Animation Television

Nominees: Guillermo Del Toro, Rodrigo Blaas                                                                  

 

20. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR DIRECTING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Early Man

Aardman Animations

Nominee: Nick Park                                                                                                      

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Sony Pictures Animation

Nominee: Genndy Tartakovsky                                                                                       

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Brad Bird                                                                                                       

Ralph Breaks the Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominees: Rich Moore, Phil Johnston                                                                             

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominees: Bob Persichetti, Rodney Rothman, Peter Ramsey                                             

 

21. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR MUSIC IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Back to the Moon

Google Spotlight Stories, Google Doodles, Nexus Studios

Nominee: Mathieu Alvado                                                                                              

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Nominee: Christopher Willis                                                                                            

Elena of Avalor

Disney Television Animation

Nominees: Tony Morales, John Kavanaugh, Craig Gerber, Silvia Olivas, Rachel Ruderman    

Tangled: The Series

Walt Disney Television Animation

Nominees: Alan Menken, Glenn Slater, Kevin Kilesch                                                        

The Tom and Jerry Show

Warner Bros. Animation

Nominee: Vivek Maddala                                                                                               

 

22. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR MUSIC IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Dr. Seuss' The Grinch

Illumination

Nominees: Danny Elfman, Tyler, the Creator                                                                    

Early Man

Aardman Animations

Nominees: Harry Gregson-Williams, Tom Howe                                                                

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Michael Giacchino                                                                                          

Ralph Breaks the Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominees: Henry Jackman, Alan Menken, Phil Johnston, Tom MacDougall, Dan Reynolds    

Smallfoot

Warner Bros. Pictures/Warner Animation Group

Nominees: Heitor Pereira, Karey Kirkpatrick, Wayne Kirkpatrick                                        

 

23. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR PRODUCTION DESIGN IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Age of Sail

Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures

Nominees: Céline Desrumaux, Jasmin Lai                                                                        

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Nominee: Justin Martin                                                                                                    

Little Big Awesome

Amazon Studios

Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Howard Chen, Background Layout, Ivan Louey, Backgorund Layout Supervisor, Crystal Yoori Son, Background Paint

Niko and the Sword of Light

Amazon Studios

Nominees: Antonio Canobbio, Art Director, Bobby Walker, Background Paint, Michelle Rhee, Background Layout, Richard Chang, Background Paint, Joseph Martinez, Background Layout

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Dreamworks Animation Television

Nominees: Chris Mitchell, Chris Turnham, Tor Aunet, DanBob Thompson, Aaron Spurgeon   

 

24. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR PRODUCTION DESIGN IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Early Man

Aardman Animations

Nominees: Matt Perry, Richard Edmunds                                                                         

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Sony Pictures Animation

Nominee: Scott Willis                                                                                                      

Isle of Dogs

FOX SEARCHLIGHT PICTURES INDIAN PAINTBRUSH AMERICAN EMPIRICAL PICTURES

Nominees: Adam Stockhausen, Paul Harrod                                                                    

Mary Poppins Returns

Walt Disney Studios

Nominee: Jeff Turley                                                                                                     

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominee: Justin K. Thompson                                                                                        

 

25. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR STORYBOARDING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Ben 10

Cartoon Network Studios

Nominee: Will Patrick                                                                                                    

Big Hero 6: The Series

Walt Disney Television Animation

Nominee: Trey Buongiorno                                                                                             

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation

Nominee: Ramirez Ramos Alonso                                                                                   

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Nickelodeon Animation Studio

Nominee: Kevin Molina-Ortiz                                                                                          

Star vs. The Forces of Evil

Walt Disney Television Animation

Nominee: Sabrina Cotugno                                                                                            

 

26. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR STORYBOARDING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Dr. Seuss' The Grinch

Illumination

Nominee: Habib Louati                                                                                                  

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Dean Kelly                                                                                                     

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Bobby Alcid Rubio                                                                                         

Mary Poppins Returns

Walt Disney Studios

Nominee: Ovi Nedelcu                                                                                                   

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominee: Michael Herrera                                                                                             

 

27. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR VOICE ACTING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Bojack Horseman

Tornante Productions, LLC for Netflix

Nominee: Will Arnett                                                                                                     

F is for Family

Wild West Television in association with Gaumont Television for Netflix

Nominee: Debi Derryberry                                                                                            

Pete the Cat

Amazon Studios, Alcon Television Group, LLC

Nominee: Juliette Donenfield                                                                                         

Skylanders Academy

Activision Blizzard Studios

Nominee: Patrick Warburton                                                                                          

Unikitty

Warner Bros. Animation

Nominee: Tara Strong                                                                                                   

 

28. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR VOICE ACTING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Early Man

Aardman Animations

Nominee: Eddie Redmayne                                                                                            

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Holly Hunter                                                                                                  

Isle of Dogs

Fox Searchlight Pictures/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures

Nominee: Bryan Cranston                                                                                              

Next Gen

Baozou with Alibaba Pictures Inc. in association with Tangent Animation for Netflix

Nominee: Charlyne Yi                                                                                                    

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominee: Sarah Silverman                                                                                            

 

29. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR WRITING IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Big Mouth

Netflix

Nominee: Emily Altman                                                                                                 

Craig of the Creek

Cartoon Network Studios

Nominees: Matt Burnett, Ben Levin, Shauna McGarry, Jeff Trammell, Tiffany Ford               

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

Nominee: Stephanie Simpson                                                                                        

Star vs. The Forces of Evil

Walt Disney Television Animation

Nominees: Dominic Bisignano, Aaron Hammersley, Amy Higgins, John Infantino, Daron Nefcy

We Bare Bears

Cartoon Network Studios

Nominees: Mikey Heller, Sang Yup Lee, Louie Zong                                                          

 

30. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR WRITING IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominee: Brad Bird                                                                                                      

Mirai

Studio Chizu

Nominees: Mamoru Hosoda, Stephanie Sheh                                                                  

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominees: Phil Johnston, Pamela Ribon                                                                          

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominees: Phil Lord, Rodney Rothman                                                                            

Teen Titans Go! to the Movies

Warner Bros. Animation

Nominees: Michael Jelenic, Aaron Horvath                                                                      

 

31. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR EDITORIAL IN AN ANIMATED TELEVISION/BROADCAST PRODUCTION:

Big Hero 6: The Series

Walt Disney Television Animation

Nominees: Charles Jones, Joe Molinari, Dao Le, Vartan Nazarian, David Vazquez               

Puppy Dog Pals

Wild Canary Animation/Disney Junior

Nominee: Adam Rickabus                                                                                              

Spongebob Squarepants

Nickelodeon Animation Studio

Nominees: Estrella Miyakawa Capin, Christopher Hink, Bob Tomlin, Rick Dominicus            

Tales of Arcadia: 3Below

Dreamworks Animation Television

Nominees: John Laus, Graham Fisher                                                                            

The Epic Tales of Captain Underpants

Dreamworks Animation Television

Nominees: Steve Downs, John Wall, Adam Smith, Colin Erker                                           

 

32. ANNIE AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR EDITORIAL IN AN ANIMATED FEATURE PRODUCTION:

Dr. Seuss' The Grinch

Illumination

Nominee: Chris Cartagena                                                                                            

Incredibles 2

Pixar Animation Studios

Nominees: Stephen Schaffer, ACE, Anthony J. Greenberg, Katie Schaefer Bishop                

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios

Nominees: Jeremy Milton, Fabienne Rawley, Jesse Averna, John Wheeler, Pace Paulsen       

Ruben Brandt, Collector

Hungarian National Film Fund

Nominees: Milorad Krstic, Marcell Laszlo, Laszlo Wimmer, Danijel Daka Milosevic                

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

Nominees: Bob Fisher, Andrew Leviton, Vivek Sharma                                                      

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Annie Award Winners:

1. Annie Award for Best Animated Feature:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation

2. Annie Award for Best Animated Independent Feature:

Mirai

Studio Chizu

3. Annie Award for Best Animated Special Production:

Mary Poppins Returns

Walt Disney Studios

4. Annie Award for Best Animated Short Subject:

Weekends

past lives productions

5. Annie Award for Best Virtual Reality Production:

Crow: The Legend

Baobab Studios

6. Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Commercial:

Greenpeace 'There's a Rang-Tan In My Bedroom'

Passion Animation Studios

7. Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children:

Ask the StoryBots

JibJab Bros. Studios for Netflix

8. Annie Award for Best Animated Television/Broadcast Production For Children:

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

9. Annie Award for Best General Audience Animated Television/Broadcast Production:

Bojack Horseman

Tornante Productions, LLC for Netflix

10. Annie Award for Best Student Film:

Best Friend

GOBELINS, l'école de l'image, Nicolas Olivieri, Yi Shen, Juliana De Lucca, Varun Nair, David Feliu

11. Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Television/Broadcast Production:

Tales of Arcadia: Trollhunters

DreamWorks Animation Television, David M.V. Jones, Vincent Chou, Clare Yang

12. Annie Award for Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Feature Production:

Ralph Breaks The Internet

Walt Disney Animation Studios, Cesar Velazquez, Marie Tollec, Alexander Moaveni, Peter DeMund, Ian J. Cooney

13. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production:

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks, Scott Lewis

14. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, David Han 

15. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production:

Mary Poppins Returns

Walt Disney Pictures, Chris Sauve, James Baxter, Sandro Cleuzo

16. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game:

GRIS

Nomada Studio, Adrian Miguel, Adrian Garcia

17. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television/Broadcast Production:

Rapunzel's Tangled Adventure

Walt Disney Television Animation, Amanda Jolly

18. Annie Award for Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, Shiyoon Kim

19. Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television/Broadcast Production:

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation, Eddie Trigueros

20. Annie Award for Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, Bob Persichetti, Rodney Rothman, Peter Ramsey

21. Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Television/Broadcast Production:

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation, Christopher Willis

22. Annie Award for Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production:

Incredibles 2

Pixar Animation Studios, Michael Giacchino

23. Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television/Broadcast Production:

Age of Sail

Google Spotlight Stories, Broad Reach Pictures, Céline Desrumaux, Jasmin Lai

24. Annie Award for Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, Justin K. Thompson

25. Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television/Broadcast Production:

Disney Mickey Mouse

Disney Television Animation, Alonso Ramirez Ramos

26. Annie Award for Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production:

Incredibles 2

Pixar Animation Studios, Dean Kelly

27. Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television/Broadcast Production:

Bojack Horseman

Tornante Productions, LLC for Netflix, Will Arnett

28. Annie Award for Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production:

Isle of Dogs

Fox Searchlight Pictures/Indian Paintbrush/American Empirical Pictures, Bryan Cranston

29. Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television/Broadcast Production:

Hilda

Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks, Stephanie Simpson

30. Annie Award for Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, Phil Lord, Rodney Rothman

31. Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television/Broadcast Production:

Big Hero 6: The Series

Walt Disney Television Animation, Charles Jones, Joe Molinari, Dao Le, Vartan Nazarian, David Vazquez

32. Annie Award for Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Sony Pictures Animation, Bob Fisher, Andrew Leviton, Vivek Sharma

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

New Members:

Register Here

Learn more about the new message boards:

FAQ

Having problems?

Contact Us